Amphenol Anytek OQ11A5810000G
Model
OQ11A5810000G
Datasheet
OQ11A5810000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 21
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)