Amphenol Anytek OQ11A5010000G
Model
OQ11A5010000G
Datasheet
OQ11A5010000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 11
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 11
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.295" (7.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.335" (8.51mm)