Amphenol Anytek OQ1105810000G
Model
OQ1105810000G
Datasheet
OQ1105810000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 10.5A
Contact Tail Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material Thermoplastic
Type Plug, Female Sockets
Voltage - IEC 300V
Number of Positions 7
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 7
Pitch 0.150" (3.81mm)
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Series TJ
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Features Mating Flange
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Packaging Bulk
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Wire Gauge or Range - mm² 1.5mm²
Screw Size M2
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length 6-7mm
Current - UL 10A