Amphenol Anytek OQ10B1510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
OQ10B1510000G
Datasheet
OQ10B1510000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 2.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series Buchanan
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)