Amphenol Anytek NJ2001500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
NJ2001500000G
Datasheet
NJ2001500000G PDF
Description
TERM BLK 20P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Black
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series TQ
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 22
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C