Amphenol Anytek NJ1800500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
NJ1800500000G
Datasheet
NJ1800500000G PDF
Description
TERM BLK 18POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Series NJ
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 20
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 12-24 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Number of Levels 1
Color Green
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Pitch 0.197" (5.00mm)