Amphenol Anytek NI1750500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
NI1750500000G
Datasheet
NI1750500000G PDF
Description
TERM BLK 17POS 45DEG 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Pressure Clip
Series TR
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 17
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel - Zinc Plated
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.27 Nm (2.4 Lb-In)