Amphenol Anytek NC14A2800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
NC14A2800000G
Datasheet
NC14A2800000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 9
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level 9
Color Blue
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish -
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series TH
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-22 AWG
Features Interlocking (Side)
Insulation Height 0.433" (11.00mm)