Amphenol Anytek NB16A0820000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
NB16A0820000G
Datasheet
NB16A0820000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Series ND
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-26 AWG
Features -
Insulation Height 0.547" (13.90mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 7-8mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 15
Type Plug, Card Edge
Torque - Screw -
Positions Per Level 15
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.295" (7.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C