Amphenol Anytek KY1401530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KY1401530000G
Datasheet
KY1401530000G PDF
Description
TERM BLK 14POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series T3
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 8A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 23
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-26 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)