Amphenol Anytek KV1950530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KV1950530000G
Datasheet
KV1950530000G PDF
Description
TERM BLOCK HOUSING 19POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series V7
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Retention Latches
Insulation Height -
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)