Amphenol Anytek KV0750550000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KV0750550000G
Datasheet
KV0750550000G PDF
Description
TERM BLOCK HOUSING 7POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Male Pins
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Color Gray
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.295" (7.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series NB
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.563" (14.30mm)