Amphenol Anytek KQ0862000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KQ0862000000G
Datasheet
KQ0862000000G PDF
Description
TERM BLK 8P SIDE ENT 10.16MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 12-28 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color -
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screwless
Series A-TB508
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 19
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C