Amphenol Anytek KP1601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KP1601500000G
Datasheet
KP1601500000G PDF
Description
TERM BLK 16P SIDE ENT 6.35MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 12-24 AWG
Screw Material - Plating -
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Number of Levels 1
Color Green
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Series NJ
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 18
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C