Amphenol Anytek KP0921500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KP0921500000G
Datasheet
KP0921500000G PDF
Description
TERM BLK 9P SIDE ENT 10.16MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M4.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 2.15 Nm (19 Lb-In)
Color Black
Number of Levels 1
Pitch 0.400" (10.16mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series KQ
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 64A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 8
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C