Amphenol Anytek KL0262500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KL0262500000G
Datasheet
KL0262500000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 10.16MM
Attribute Name Attribute Value
Features Interlocking (Side)
Insulation Height 0.512" (13.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2.6
Wire Strip Length 5-6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level 6
Color Green
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C