Amphenol Anytek KI2250520000G
Model
KI2250520000G
Datasheet
KI2250520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 12
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 12
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series Buchanan
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Side Stacking
Insulation Height 0.079" (2.00mm)