Amphenol Anytek KI2150520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KI2150520000G
Datasheet
KI2150520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish -
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KV
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.417" (10.60mm)
Wire Gauge or Range - mm² 1.5-2.5mm²
Packaging Bulk
Termination Style Crimp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V