Amphenol Anytek KI2150500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KI2150500000G
Datasheet
KI2150500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 6
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VO
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.862" (21.89mm)