Amphenol Anytek KI1930520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KI1930520000G
Datasheet
KI1930520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)