Amphenol Anytek KE4871520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE4871520000G
Datasheet
KE4871520000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 20
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level 20
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series TJ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.594" (15.09mm)