Amphenol Anytek KE4453530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE4453530000G
Datasheet
KE4453530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 44POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.693" (17.60mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)