Amphenol Anytek KE3872530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE3872530000G
Datasheet
KE3872530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 38POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material Thermoplastic
Type Plug, Female Sockets
Voltage - IEC 300V
Number of Positions 20
Color Green
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level 20
Pitch 0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Series TJ
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Features Retention Latches (Non-Wire Side), Strain Relief
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Packaging Bulk
Insulation Height -
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Screw Size M3
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length 7-8mm
Current - UL 20A
Header Orientation -
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 20A