Amphenol Anytek KE1073530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE1073530000G
Datasheet
KE1073530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.161" (4.10mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 12
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 12
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VK
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 45°
Current - UL 15A