Amphenol Anytek KE1071530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE1071530000G
Datasheet
KE1071530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 21
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series OQ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.283" (7.19mm)