Amphenol Anytek KE1053530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE1053530000G
Datasheet
KE1053530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 14
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 7
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VF
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.866" (22.00mm)