Amphenol Anytek KE0672530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE0672530000G
Datasheet
KE0672530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 21
Type Plug Housing for Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish -
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material -
Operating Temperature -
Series KI
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.394" (10.00mm)