Amphenol Anytek KE0652530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KE0652530000G
Datasheet
KE0652530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 10
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.791" (20.09mm)