Amphenol Anytek KD2110520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
KD2110520000G
Datasheet
KD2110520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 48
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 24
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.693" (17.60mm)