Amphenol Anytek K50351500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
K50351500000G
Datasheet
K50351500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.535" (13.60mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 5.5A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 18
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 9
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C