Amphenol Anytek HW2470820000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HW2470820000G
Datasheet
HW2470820000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level 23
Color Black
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series TJ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M3
Wire Strip Length 7-8mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V