Amphenol Anytek HW0630020000G
Model
HW0630020000G
Datasheet
HW0630020000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 6
Color Gray
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HW
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.488" (12.40mm)