Amphenol Anytek HW0570500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HW0570500000G
Datasheet
HW0570500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 15
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 15
Color Gray
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series NC
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Latch Holder
Insulation Height 0.472" (12.00mm)