Amphenol Anytek HW0500520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HW0500520000G
Datasheet
HW0500520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KD
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-24 AWG
Features Latch Lock
Insulation Height 0.429" (10.90mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 11-12mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V