Amphenol Anytek HI1500520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HI1500520000G
Datasheet
HI1500520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 16
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HI
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.579" (14.70mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 8-9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V