Amphenol Anytek HI1420530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HI1420530000G
Datasheet
HI1420530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 34
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 17
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VF
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange
Insulation Height 0.929" (23.60mm)