Amphenol Anytek HI0330530000G
Model
HI0330530000G
Datasheet
HI0330530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3 (Mate), 6 (Input)
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 3 (Mate), 6 (Input)
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series NF
Number of Levels 1 (Mate), 2 (Input)
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.870" (22.10mm)