Amphenol Anytek HI0330520000G
Model
HI0330520000G
Datasheet
HI0330520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 7
Type Header, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 7
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C