Amphenol Anytek HI0321520000G
Model
HI0321520000G
Datasheet
HI0321520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KE
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Locking Ramp
Insulation Height 0.791" (20.09mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)