Amphenol Anytek HI0300530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HI0300530000G
Datasheet
HI0300530000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Crimp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 16
Type Plug Housing for Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 16
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish -
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material -
Operating Temperature -
Series KI
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.413" (10.49mm)