Amphenol Anytek HI0300520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HI0300520000G
Datasheet
HI0300520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Features -
Insulation Height 0.866" (22.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 12
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 6
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C