Amphenol Anytek HC23B0800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HC23B0800000G
Datasheet
HC23B0800000G PDF
Description
TERM BLOCK 23POS 45DEG 3.7MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole, Press-Fit
Torque - Screw -
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.295" (7.50mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series HM
Mating Orientation Vertical with Board
Current 8A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 250V
Positions Per Level 9
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C