Amphenol Anytek HA1370500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
HA1370500000G
Datasheet
HA1370500000G PDF
Description
TERM BLK 13P TOP ENT 3.81MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series HA
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 14
Features Lever Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 115°C