Amphenol Anytek H51970520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
H51970520000G
Datasheet
H51970520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Plug, Male Pins
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series H5
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Features Mating Flange
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 9-10mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V