Amphenol Anytek H50610500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
H50610500000G
Datasheet
H50610500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Number of Positions 4
Type Plug, Male Pins
Torque - Screw -
Positions Per Level 4
Color Gray
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series NB
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Features -
Insulation Height 0.563" (14.30mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 8-9mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 8A