Amphenol Anytek EZ0651500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EZ0651500000G
Datasheet
EZ0651500000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Type Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level 6
Color Black
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KR
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-26 AWG
Features -
Insulation Height 0.512" (13.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M2.6
Wire Strip Length 5-6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V