Amphenol Anytek EX1500000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EX1500000000G
Datasheet
EX1500000000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 11-12mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 3
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series KD
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 14-24 AWG
Features Mating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Insulation Height 0.429" (10.90mm)