Amphenol Anytek EM0301520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EM0301520000G
Datasheet
EM0301520000G PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size M3
Wire Strip Length 7-8mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 15A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 6
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Positions Per Level 6
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series EZ
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-22 AWG
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Insulation Height 0.433" (11.00mm)