Amphenol Anytek EL1611530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EL1611530000G
Datasheet
EL1611530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 5
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 5
Color Green
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.295" (7.50mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series HW
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Features -
Insulation Height 0.591" (15.00mm)