Amphenol Anytek EL1511530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
EL1511530000G
Datasheet
EL1511530000G PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Features Mating Flange
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 12
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 12
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C